Automatic Corrugated Tube Cutting Machine
- Product Code: xcable1223844805
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
X-C001 automatic Corrugated Tube Cutting Machine, pipe corrugated cutting machine, pvc hose cutter machine
Product Description



Specification
Feature
|
Model
|
X-C001-30
|
|
Cutting Diameter
|
3-30mm
|
|
Cutting Length
|
5-9999mm
|
|
Power Supply
|
110/220V 50/60HZ
|
|
Power Rate
|
300W
|
|
Control System
|
PLC + Touch screen
|
|
Cutting Tolerance
|
0.1%*L
|
|
Cutting Speed
|
10-60pcs/min (depends on length)
|
|
Dimension
|
580*500*470
|
|
Weight
|
70kg
|
| Brand Name | X cable Tech |
| Cutting length | 1-99999mm |
| Cutting tolerance | +/- 0.5% * cutting length |
| Cutting Type | Cold cutting (hot cutting available) |
| Cutting Width | 100mm/160mm/200mm |
| Dimension | L360*W400*H350MM |
| Function | tube/sleeve cutting |
| Model Number | X-C001 |
| Place of Origin | Guangdong;China |
| Power | 250W |
| Usage | Cutting |
| Voltage | 110V/220V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 30kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
