Automatic Flat Flexible Cable Cutting & Stripping Machine
- Product Code: xcable1223226551
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
X-CS303 automatic flat flexible cable cutting and stripping machine
This Machine can cut , strip , split flat ribbon wire, from 2p to 12 p.




Product Description
Specification
|
Model Number
|
X-CS303
|
|
Name
|
Flat ribbon wire cutting and stripping machine
|
|
Cutting Length
|
1-60000mm
|
|
Stripping Length
|
Front 15mm; back 15mm
|
|
Voltage
|
220V/110V
|
|
Power Rate
|
300W
|
|
Cutting Tolerance
|
(0.2+/- 0.002 by L) mm
|
|
Capacity
|
2P-12P
|
|
Optimal stripped wire:
|
PVC//silica gel line , Glass fiber cables, etc
|
|
The blade material:
|
hard tungsten steel
|
|
Output
|
L = 100 mm, 3000-5000 PCS/h (high yield)
|
|
Weight
|
30KG
|
|
Dimension
|
390 x350x255mm
|
|
Warranty
|
1 year
|
| Brand Name | X cable Tech |
| capacity | 2-12P |
| Conduit | 100x22x2.8mm flat tube |
| Cutting length | 0.1-60000mm |
| Dimension | 390*350*255mm |
| Function | Cut Strip Wire |
| Model Number | X-CS303 |
| Place of Origin | Guangdong;China |
| Power | 300W |
| Stripping length | Front 15mm; Back 15mm |
| Usage | Multifunctional |
| Voltage | 110V/220V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 30kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
