Automatic Flat/Twin/Parallel Cable Cutting & Stripping Machine
- Product Code: xcable1223793026
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
X-CS302 Automatic FLat Cable cut and strip machine, stripping machine for Parallel Flat Copper Wire Three Core Jacket line
The machine is used for cutting and stripping these cables;:
Automotive Cable Twin Sheath 2 cores, 3 cores cable, Two Core Flat Copper Flexible Wires
300/500V BVVB 2 Core PVC Insulated and Sheathed Flat Electrical Cable, 2 Core Parallel Flat Wire etc.



Product Description
Specification
|
Model Number
|
X-CS302
|
|
Name
|
BVVB flat twin paralle cable cut strip machine
|
|
Cutting Length
|
1-60000mm
|
|
Stripping Length
|
Outer: Front 150mm;Back 100mm
Inner: Front 50mm;Back 50mm |
|
Voltage
|
220V/110V
|
|
Power Rate
|
300W
|
|
Cutting Tolerance
|
(0.2+/- 0.002 by L) mm
|
|
Capacity
|
0.1-4.5mm2 Flat cable core
|
|
Optimal stripped wire:
|
PVC//silica gel line , Glass fiber cables, etc
|
|
The blade material:
|
hard tungsten steel
|
|
Output
|
L = 100 mm, 3000-5000 PCS/h (high yield)
|
|
Weight
|
30KG
|
|
Dimension
|
390 x350x255mm
|
|
Warranty
|
1 year
|
| Brand Name | X cable Tech |
| capacity | BVVB cable 0.1- 4.5mm2 |
| Conduit | 100x8x6mm |
| Cutting length | 0.1-60000mm |
| Dimension | 390*350*255mm |
| Function | Cut Strip Wire |
| Inner Stripping | Front 50mm;Back 50mm |
| Model Number | X-CS302 |
| Outer Stripping | Front 150mm;Back 100mm |
| Place of Origin | Guangdong;China |
| Power | 300W |
| Usage | Multifunctional |
| Voltage | 110V/220V |
| Weight | 30kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
