Automatic PVC Casing & Heat Shrink Tubing Cutting Machine
- Product Code: xcable1223512763
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
X-C003 automatic heat shrink tube cutting machine, PVC pipe pe shrinkable sleeve cutter
This machine is used for cutting all kinds of sleeve, pipe , tube. Especially in cutting pvc, pe, heatshrink tubes
Product Description


Specification
|
Function
|
cutting wax tube, heat shrinkable tube, PVC casing , Heat shrink tubing
|
|
Voltage
|
220V/50~60hz
|
|
Power Rate:
|
200W
|
|
Cutting Diameter
|
max 12mm
|
|
Cutting Length
|
0.1mm-9999mm
|
|
Cutting tolerance
|
0.02*L
|
|
Conduit Diameter
|
13mm
|
| Brand Name | X cable Tech |
| Cutting length | 1-99999mm |
| Cutting tolerance | +/- 0.5% * cutting length |
| Cutting Type | Cold cutting (hot cutting available) |
| Cutting Width | 100mm/160mm/200mm |
| Dimension | L360*W400*H350MM |
| Function | shrink tubing/sleeve cutting |
| Model Number | X-C002 |
| Place of Origin | Guangdong;China |
| Power | 250W |
| Usage | Cutting |
| Voltage | 110V/220V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 30kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
