Battery Powered Electric Strapping Tool
- Product Code: stap1222551135
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
PRODUCT PARAMETER
Product Name | Battery Power Electric PP PET Straps Belt Strapping Machine Tool | ||||||
Model | JD13-16 | ||||||
Machine Color | Sky Blue or Orange | ||||||
Suitable Straps Width&Thickness | W: 13-16mm T: 0.5-1.2mm | ||||||
Battery Capacity | 3000mAh | ||||||
Standard Package Battery Quantity | 1PC | ||||||
Straps Sealing Type | Friction Welding | ||||||
Max.Tension Force | 2800N | ||||||
Machine Size | 340*130*120mm | ||||||
Machine Weight | 3.16KGS | ||||||











FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes.We are a factory.
Q: How to choose the suitable machine?
A: We will recommend based on your demands for your reference.
Q: Can you send me the video to show how the machine work?
A: Each machine has its operation video and manual.
Q: What about after-sales service?
A: Some parts of the machine are wearable, which can be covered by 3-month time warranty, other parts in 1-year warranty. But the freight and other charges does not included due to the long distance. We suggest you purchase several sets of wearable spare parts reserve
Q: How long is your delivery time?
A: The delivery time based on your order quantity and model. Small order of standard machine usually have stock. For large quantity or customized machines, it needs to be negotiated.
Q: How to pay for the machines?
A: Small order quantity can be paid on Alibaba or Western union. Larger order quantity can be paid by T/T.
Q: Are you a factory?
A: Yes.We are a factory.
Q: How to choose the suitable machine?
A: We will recommend based on your demands for your reference.
Q: Can you send me the video to show how the machine work?
A: Each machine has its operation video and manual.
Q: What about after-sales service?
A: Some parts of the machine are wearable, which can be covered by 3-month time warranty, other parts in 1-year warranty. But the freight and other charges does not included due to the long distance. We suggest you purchase several sets of wearable spare parts reserve
Q: How long is your delivery time?
A: The delivery time based on your order quantity and model. Small order of standard machine usually have stock. For large quantity or customized machines, it needs to be negotiated.
Q: How to pay for the machines?
A: Small order quantity can be paid on Alibaba or Western union. Larger order quantity can be paid by T/T.
| Applicable Industries | hotels;Garment Shops;Building Material Shops;Manufacturing Plant;Machinery Repair Shops;Food & Beverage Factory;Farms;Restaurant;Home Use;Retail;Food Shop;Printing Shops;Construction works;Energy & Mining;Food & Beverage Shops;Other;Advertising Company |
| Application | Food;Beverage;Commodity;Chemical;Machinery & Hardware;APPAREL;Textiles |
| automatic grade | Semi-automatic |
| Battery capacity | 3000mAh |
| Condition | New |
| Core Components | PLC;Motor |
| driven type | Electric |
| Function | Tension+Welding+Cutting |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Machine Color | Sky Blue |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Max.tension force | 2800N |
| packaging material | Plastic |
| packaging type | Cartons |
| Packing material | PP PET Plastic Strap |
| Place of Origin | China |
| Product name | Battery Strapping Tool |
| Sealing Type | Friction Heat Sealing |
| Showroom Location | None |
| Strap thickness | 0.5-1.2mm |
| Strap width | 13-16mm |
| Type | Boxing Machine |
| Video outgoing-inspection | Not Available |
| Warranty | 1 Year |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Weight | 5 KG |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
