Electric PET Battery Friction Welding Tool
- Product Code: stap1222990297
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
PRODUCT PARAMETER
Product Name | High Tension Force Battery Power Pallet Strapping Tool | ||||||
Model | DD19A | DD25A | |||||
Suitable Straps Width | 13-19mm | 19-25mm | |||||
Suitable Strap Thickness | 0.5-1.5mm | ||||||
Strap Welding Type | Friction Welding | ||||||
Welding Time | 2-5 Seconds | ||||||
Max.Tension Force | 4000N | ||||||
Battery Quantity | 2PCS | ||||||
Machine Size | 340*120*150mm | ||||||





FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes.We are a factory.
Q: How to choose the suitable machine?
A: We will recommend based on your demands for your reference.
Q: Can you send me the video to show how the machine work?
A: Each machine has its operation video and manual.
Q: What about after-sales service?
A: Some parts of the machine are wearable, which can be covered by 3-month time warranty, other parts in 1-year warranty. But the freight and other charges does not included due to the long distance. We suggest you purchase several sets of wearable spare parts reserve
Q: How long is your delivery time?
A: The delivery time based on your order quantity and model. Small order of standard machine usually have stock. For large quantity or customized machines, it needs to be negotiated.
Q: How to pay for the machines?
A: Small order quantity can be paid on Alibaba or Western union. Larger order quantity can be paid by T/T.
Q: Are you a factory?
A: Yes.We are a factory.
Q: How to choose the suitable machine?
A: We will recommend based on your demands for your reference.
Q: Can you send me the video to show how the machine work?
A: Each machine has its operation video and manual.
Q: What about after-sales service?
A: Some parts of the machine are wearable, which can be covered by 3-month time warranty, other parts in 1-year warranty. But the freight and other charges does not included due to the long distance. We suggest you purchase several sets of wearable spare parts reserve
Q: How long is your delivery time?
A: The delivery time based on your order quantity and model. Small order of standard machine usually have stock. For large quantity or customized machines, it needs to be negotiated.
Q: How to pay for the machines?
A: Small order quantity can be paid on Alibaba or Western union. Larger order quantity can be paid by T/T.
| Applicable Industries | hotels;Garment Shops;Building Material Shops;Manufacturing Plant;Machinery Repair Shops;Food & Beverage Factory;Farms;Restaurant;Home Use;Retail;Food Shop;Printing Shops;Construction works;Energy & Mining;Food & Beverage Shops;Other;Advertising Company |
| Application | Food;Beverage;Commodity;Chemical;Machinery & Hardware;APPAREL;Textiles |
| automatic grade | Semi-automatic |
| Battery capacity | 4000mA |
| Condition | New |
| Core Components | PLC;Motor |
| driven type | Electric |
| Function | Tension+Welding+Cutting |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Machine Color | Blackish Green |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Max.tension force | 4000N |
| Model | DD19 |
| packaging material | Plastic |
| packaging type | Cartons |
| Place of Origin | Anhui;China |
| Product name | Battery Strapping Tool |
| Showroom Location | None |
| Strap sealing type | Friction Welding |
| Strap thickness | 0.5-1.2mm |
| Strap width | 13-19mm |
| Suitable Strap | PET Packing Belt |
| Type | Boxing Machine |
| Video outgoing-inspection | Not Available |
| Warranty | 1 Year |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Weight | 6 KG |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
