Semi-Automatic Wire Cable Soldering Machine
- Product Code: sold21215673064
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
Specification
|
item
|
value
|
|
Place of Origin
|
China
|
|
|
Zhejiang
|
|
Brand Name
|
3Q
|
|
Model Number
|
3Q
|
|
Usage
|
Stripping
|
|
Place of Origin
|
Wenzhou, China
|
|
Usage
|
semi-automatic welding machine
|
|
Application
|
semi-automatic welding machine
|
|
Type
|
semi-automatic welding machine
|
|
Name
|
semi-automatic welding machine
|
|
processing wire mumber
|
single/double
|
|
Brand Name
|
3Q
|
|
Warranty
|
1 year
|
|
POWER
|
<150W
|
|
INPUT VOLTAGE
|
DC 15V/3A
|
|
WELDING MODE
|
2 MODES ARE SET ACCORDING TO THE WORK
|
|
USE AMBIENT TEMPERATURE
|
0-50°C
|
|
USE AMBIENT TEMPERATURE HUMIDITY
|
0-70%
|
|
EQUIPMENT MATERIALS
|
ALUMINUM ALL OY
|
|
SHELL VOLUME
|
400* 300* 300MM
|
|
WEIGHT(excluding soldering station)
|
9KG
|
Product Description




| Applicable Industries | hotels;Garment Shops;Manufacturing Plant;Food & Beverage Factory;Farms;Home Use;Retail;Construction works;Advertising Company |
| Brand Name | 3Q |
| Condition | New |
| Core Components | PLC;Engine;Bearing;Gearbox;Motor;Pressure vessel;Gear;Pump |
| Dimensions | 400*300* 300 |
| EQUIPMENT MATERIALS | ALUMINUM ALL OY |
| INPUT VOLTAGE | DC 15V/3A |
| Key Selling Points | Accurate temperature control |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Place of Origin | Zhejiang;China |
| Power | <150W |
| Rated Duty Cycle | <150W/200W |
| SHELL VOLUME | 400* 300* 300MM |
| Showroom Location | Egypt;Canada;Turkey;United Kingdom;United States;Italy;France;Germany;Viet Nam;Philippines;Brazil;Peru;Saudi Arabia;Indonesia;Pakistan;India;Mexico;Russia;Spain;Thailand;Morocco;Kenya;Argentina;South Korea;Chile;UAE;Colombia;Algeria;Sri Lanka;Romania;Bangladesh;South Africa;Kazakhstan;Ukraine;Kyrgyzstan;Nigeria;Uzbekistan;Japan;Malaysia;None |
| Type | Soldering Machine |
| Use | welding;soldering;jointing |
| USE AMBIENT TEMPERATURE | 0-50°C |
| USE AMBIENT TEMPERATURE HUMIDITY | 0-70% |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Voltage | DC 15V/3A |
| Warranty | 2 years |
| Warranty of core components | 2 years |
| Weight (KG) | 18 KG |
| WEIGHT(excluding soldering station) | 9KG |
| WELDING MODE | 2 MODES ARE SET ACCORDING TO THE WORK |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
