Thermoplastic Injection Molding Machine - China Manufacturer
- Product Code: Inject1223692944
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
Product Description










Specification
|
item
|
value
|
|
Plastic Processed
|
ABS, PE, PVC
|
|
Condition
|
New
|
|
Style
|
VERTICAL
|
|
Model Number
|
EB-160S2
|
|
Brand Name
|
Ebei
|
|
Power (kW)
|
2.2kW
|
|
Warranty
|
1 Year
|
|
Key Selling Points
|
Easy to Operate
|
|
Applicable Industries
|
Manufacturing Plant
|
|
Showroom Location
|
India, Pakistan, Viet Nam
|
|
Marketing Type
|
Ordinary Product
|
|
Machinery Test Report
|
Not Available
|
|
Video outgoing-inspection
|
Provided
|
|
Warranty of core components
|
1 Year
|
|
Core Components
|
Bearing, Engine, Gear, Motor, PLC, Pump, Screw
|
|
Product name
|
Plastic Injection Moulding Machine
|
|
Keyword
|
Vertical Plastic Injection Moulding Machine
|
|
Function
|
Plstic Injection Molding Machinery
|
|
Used for
|
Plasic Products
|
|
After-sales Service Provided
|
Video technical support
|
| After Warranty Service | Video technical support |
| After-sales Service Provided | Video technical support |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant |
| Automatic | YES |
| Brand Name | Ebei |
| Clamping Force (kN) | 147 kN |
| Condition | New |
| Core Components | Bearing;Engine;Gear;Motor;PLC;Pump;Screw |
| ejector force(kn) | 12.7 kN |
| ejector number | 2 |
| ejector stroke(mm) | 25 mm |
| Function | Plstic Injection Molding Machinery |
| injection rate (g/s) | 44 g/s |
| injection weight (g) | 58 g |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Keyword | Vertical Plastic Injection Moulding Machine |
| Machine Type | Electric |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Model Number | EB-160S2 |
| open stroke(mm) | 185 mm |
| Opening Stroke | 215 |
| Place of Origin | China |
| plastic processed | ABS;PE;PVC |
| Plastic Type | thermoplastic |
| power (kw) | 2.2 kW |
| Product name | Plastic Injection Moulding Machine |
| screw diameter (mm) | 26 mm |
| screw l/d ratio | 14 |
| Showroom Location | India;Pakistan;Viet Nam |
| style | VERTICAL |
| theoretical shot volume(cm³) | 61.5 cm³ |
| Type | PVC.TPE(PE) |
| Used for | Plasic Products |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty | 1 Year |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Weight (KG) | 0.65 kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
