Vertical Injection Molding Machine for Data Charger Cables
- Product Code: Inject1223607020
- Inquiry Email: sales@xmjw.ink
- Availability: In Stock
Key attributes
Other attributes
Place of Origin
Brand Name
Model Number
Product name
Weight
Color
Voltage
Power
Warranty
After-sales service
Plastic Processed
Video outgoing-inspection
Brand Name
Model Number
Product name
Weight
Color
Voltage
Power
Warranty
After-sales service
Plastic Processed
Video outgoing-inspection
Guangdong, China
EBEI
LK-015
usb cable injection machine
850kg
customized
380V/50HZ
2.2 kW
1 Year
Overseas Service Center
PP, PC, ABS, PET, PVC, PE, PE/PP
Provided
EBEI
LK-015
usb cable injection machine
850kg
customized
380V/50HZ
2.2 kW
1 Year
Overseas Service Center
PP, PC, ABS, PET, PVC, PE, PE/PP
Provided
Industry-specific attributes
Usage:
Multifunctional
Packaging and delivery
Packaging Details
Port
Port
Wooden box
Shenzhen , Guanzhou
Shenzhen , Guanzhou
Product Description










Specification
|
item
|
value
|
|
Plastic Processed
|
PP, PC, ABS, PET, PVC, PE, PE/PP
|
|
Condition
|
New
|
|
Style
|
VERTICAL
|
|
Ejector Stroke(mm)
|
25mm
|
|
Ejector Force(kN)
|
12.7kN
|
|
Theoretical Shot Volume(cm³)
|
61.5cm³
|
|
Injection Rate (g/s)
|
44g/s
|
|
Machine Type
|
Electric
|
|
Injection Weight (g)
|
58g
|
|
Screw diameter (mm)
|
26mm
|
|
Weight (KG)
|
0.6kg
|
|
Type
|
Injection Blow Molding
|
|
Place of Origin
|
China
|
|
|
Guangdong
|
|
Open Stroke(mm)
|
185mm
|
|
Model Number
|
EBI067
|
|
Brand Name
|
EBBI
|
|
Power (kW)
|
2.2kW
|
|
Warranty
|
1 Year
|
|
Key Selling Points
|
High Safety Level
|
|
Applicable Industries
|
Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Retail, Energy & Mining
|
|
Showroom Location
|
Egypt, Viet Nam, Pakistan, India, South Korea
|
|
Machinery Test Report
|
Not Available
|
|
Video outgoing-inspection
|
Provided
|
|
Warranty of core components
|
1 Year
|
|
Core Components
|
Bearing, Motor, Pump, PLC, Engine
|
|
Product name
|
usb cable injection machine
|
|
style
|
viertical
|
|
Machine weight
|
600KG
|
|
Injection pressure
|
1183/1019
|
|
Operating Language
|
English
|
|
Machine Color
|
customized
|
|
Voltage
|
380V/50HZ
|
|
Machiner Dimensions(mm)
|
1.35m*0.92m*2.06m
|
|
Plastic Type
|
Thermoplastic
|
| Applicable Industries | Manufacturing Plant;Machinery Repair Shops;Retail;Energy & Mining |
| Brand Name | EBBI |
| Condition | New |
| Core Components | Bearing;Motor;Pump;PLC;Engine |
| ejector force(kn) | 12.7 kN |
| ejector stroke(mm) | 25 mm |
| Injection pressure | 1183/1019 |
| injection rate (g/s) | 44 g/s |
| injection weight (g) | 58 g |
| Key Selling Points | High Safety Level |
| Machine Color | customized |
| Machine Type | Electric |
| Machine Weight | 600KG |
| Machiner Dimensions(mm) | 1.35m*0.92m*2.06m |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Model Number | EBI067 |
| open stroke(mm) | 185 mm |
| Operating Language | English |
| Place of Origin | Guangdong;China |
| plastic processed | PP;PC;ABS;PET;PVC;PE;PE/PP |
| Plastic Type | thermoplastic |
| power (kw) | 2.2 kW |
| Product name | usb cable injection machine |
| screw diameter (mm) | 26 mm |
| Showroom Location | Egypt;Viet Nam;Pakistan;India;South Korea;None |
| style | VERTICAL;viertical |
| theoretical shot volume(cm³) | 61.5 cm³ |
| Type | Injection Blow Molding |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Voltage | 380V/50HZ |
| Warranty | 1 Year;1YEAR |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Weight (KG) | 0.6 kg |
There are no reviews for this product.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad
Good
